Menopauza i terapia hormonalna

Co to jest menopauza? Dla lekarza ginekologa odpowiedź jest prosta: menopauza według definicji medycznej to ostatnia prawidłowa miesiączka w życiu kobiety. Ta ostatnia miesiączka jest jeszcze wynikiem prawidłowej czynności hormonalnej jajników. Nieco inaczej menopauza jest definiowana w rozumieniu potocznym. Uważana jest jako synonim przekwitania, klimakterium i to tak powszechnie, że w tym znaczeniu termin „menopauza” zaczyna się już pojawiać w literaturze medycznej. Wobec różnorodności terminologii, warto przyswoić sobie kilka podstawowych terminów medycznych. Pomoże to łatwiej porozumieć się z lekarzem, który będzie starał się pomóc łagodnie przejść przez okres menopauzalny.

  • Menopauza – ostatnia prawidłowa miesiączka w życiu kobiety.
  • Perimenopauza – (okres około menopauzalny) zaczyna się od pojawienia się
  • Premenopauza – (okres przedmenopauzalny) ok. 4-5 lat przed ustaniem miesiączkowania
  • Postmenopauza – (okres po menopauzie) to czas po ostatecznym zakończeniu miesiączkowania.

Warto zauważyć, że co najmniej 1/3 całego życia współczesnej kobiety przypada właśnie na okres pomenopauzalny. W krajach cywilizowanych co trzecia kobieta jest po 50 roku życia, a więc to potencjalna kandydatka do hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Niedobór estrogenów bywa przyczyną wielu przykrych objawów, którym można zaradzić. Tego oczekuje pacjentka od lekarza. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) spowalnia proces starzenia się i znosi lub ogranicza wiele dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że cudownych leków nie ma, a każda terapia musi być poprzedzona wnikliwym rozważeniem wskazań i przeciwwskazań. W obecnych czasach nie trzeba już z rezygnacją znosić przykrości towarzyszących okresowi przekwitania. Dzisiejsza medycyna potrafi radzić sobie z nimi dość skutecznie. Podstawową metodą leczenia jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), która usuwa ich przyczynę – spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych. Jest to nic innego, jak zastępowanie hormonów produkowanych dotychczas przez organizm – tymi dostarczanymi z zewnątrz.

Preparaty hormonalne mogą być podawane różnymi drogami: doustnie, przez skórę (plastry, żele, kremy), dopochwowo, domięśniowo, do nosa i w postaci implantów podskórnych. Ostateczna decyzja, co do rodzaju preparatu, dawki i drogi podania należy do lekarza, bowiem wybór musi być dostosowany indywidualnie do pacjentki. Używa się nawet określenia, że musi to być terapia „skrojona na miarę”

Posted in Porady.