Antykoncepcja

Antykoncepcja wbrew pozorom nie oznacza działań przeciwko naturze. Pojawienie się dziecka to najważniejszy moment w życiu każdego człowieka. Metody planowania rodziny pozwalają na przemyślany wybór czasu, w którym ma to nastąpić. Metody antykoncepcyjne stosowane były od tysięcy lat. Starożytne preparaty były nie tylko mało skuteczne, ale niekiedy wręcz niebezpieczne. Nawet obecnie, w dobie nowoczesnej technologii nie opracowano metody doskonałej. Idealne rozwiązanie antykoncepcyjne powinno stanowić całkowite zabezpieczenie przed ciążą, nie stwarzając jednocześnie żadnych zagrożeń zdrowotnych i nie wywołując działań ubocznych. Inne pożądane cechy to całkowita odwracalność i niezależność od ludzkiej pamięci.

Ponieważ upłynie zapewne sporo czasu, zanim osiągnięcie powyższego ideału stanie się możliwe, jesteśmy skazani na stosowanie rozwiązań kompromisowych, niezupełnie doskonałych, mających zarówno swoje zalety, jak i wady.

Przedstawię teraz różne sposoby regulacji płodności – od najskuteczniejszych do najbardziej zawodnych (wg „Ginekologii Praktycznej” W. Pschyrembla):

  1. ubezpłodnienie chirurgiczne,
  2. pigułki hamujące jajeczkowanie,
  3. wkładki domaciczne,
  4. metoda termiczna i objawowo-termiczna,
  5. prezerwatywa,
  6. dopochwowe środki plemnikobójcze,
  7. ”kalendarzyk małżeński”,
  8. metoda Billingsów,
  9. stosunek przerywany.

Każda z tych metod ma (oprócz zalet i wad) pewne ograniczenia, o których wspomnę przy omawianiu poszczególnych sposobów planowania urodzin.

Pamiętajmy o tym, że w doborze właściwej metody zawsze służy radą i konsultacją lekarz ginekolog. Zawsze chętnie odpowiem na każde pytanie . Nie krępujcie się pytać w czasie wizyty o wszystko.

Posted in Usługi.